AUDAC - KYRA12/OW - Outdoor design column speaker 12 x 2" - Outdoor white version
https://www.eglantier.net/web/image/product.template/801/image_1920?unique=b2600de
Not Available For Sale
Deze combinatie bestaat niet.
Algemene voorwaarden
30-dagen geld terug garantie
Verzending: 2-3 werkdagen
Description:
The KYRA12 design column speaker consists of 12 x 2” high-quality aluminum cone full-range drivers, delivering extraordinary clarity and detailed sound. The overall continuous power handling reaches 120 Watt and the beamwidth of 174° x 9° (-6 dB avg 1 kHz - 4 kHz)* makes it the perfect match for acoustically difficult venues, reducing echo and microphone feedback which optimizes the speech intelligibility in reverberant venues
A multi-tapping line transformer allows it to be connected to 70V/100V public address systems with different power taps for 40W, 20W and 10W and/or low impedance (12Ω) systems.**
*Given dispersion values are the average beamwidth within the 1 kHz – 4 kHz frequency range (-6 dB - 1/3 oct), which are critical for the speech intelligibility in the main application field of these loudspeakers.
**Due to an optimized calibration, the KYRA12, compared to its predecessor the AXIR, will have a standard low impedance of 12 ohms instead of 6 ohms.
Highlights:
  • IP55 Ingress protection
  • AWX5™ waterproof connector
  • Multi-functional wall bracket allowing swiveling and down-tilting
  • Slimline aluminum design
  • 12 x 2" high-quality broadband speakers
  • Multi-tapping 70V / 100V line transformer