BRITEQ - BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE - LED Profile Spot based on a special 500W (2800K + 6000K) COB LED module and multiple options sold separately: different optics (ETC compatible), gobo holder, iris.
https://www.eglantier.net/web/image/product.template/415534/image_1920?unique=e14f291
Shipping: 2-3 Business Days
  • This LED profile spot is based on high power LED technology
  • It’s a perfect companion to our BT-THEATRE 400TW
  • For your convenience the projector is sold as two separate parts:
    • BT-PROFILE 500TW/LED ENGINE
      • Equipped with a high power tunable white COB LED (2800K-6000K)
      • Extremely silent cooling system using heat pipe technology
      • Compatible with ETC® Source Four-optics
      • LCD-screen for easy settings.
      • 5 working modes:
        • Manual control over intensity and different CCT-presets
        • 4 different DMX modes with 8 or 16bit dimming and CCT control
      • Different dimmer curves:
        • Linear
        • Square law
        • Inverse square law
        • S-curve
    • DIFFERENT OPTICS:
      • Specially coated optics for sharply defined crisp projections
      • Four profile blades, specially coated for minimum reflections
      • Different optical units are available:
        • BT-PROFILE250/OPTIC 19DEG - fixed 19° beam angle
        • BT-PROFILE250/OPTIC 26DEG - fixed 26° beam angle
        • BT-PROFILE250/OPTIC 36DEG - fixed 36° beam angle
        • BT-PROFILE250/OPTIC 50DEG - fixed 50° beam angle
        • BT-PROFILE160/OPTIC 15-30 - 15°-30° zoom range
        • BT-PROFILE160/OPTIC 25-50 - 25°-50° zoom range
      • Lockable compartment for use of the optionally available:
        • GOBO Holder
          Outer diameter gobos: 86mm, optical diameter: 48m
        • IRIS
          Aperture diameter: adjustable from 5mm to 74mm