BRITEQ - BT-PROFILE250/LED ENGINE - Led Profile Spot based on an 250W 3200K COB LED and multiple options sold separately : different optics (ETC compatible), gobo holder, iris.
https://www.eglantier.net/web/image/product.template/417528/image_1920?unique=e14f291
Shipping: 2-3 Business Days
This LED profile spot is based on high power LED technology.
It’s a perfect replacement for the halogen units with high power consumption!
For your convenience the projector is sold as two separate parts :
BT-PROFILE250/LED ENGINE:
  • Equipped with a high power 250W COB LED, 3200K color temp.
  • Extremely silent cooling system using heat pipe technology.
  • Compatible with ETC® Source Four-optics.
  • LCD-screen for easy settings.
  • 3 working modes:
    • Manual 16bit dimmer (can be adjusted on the projector, 65535 dimmer steps)
    • DMX 8bit dimming (1fader)
    • DMX 16bit dimming (2faders: coarse + fine)
  • Different dimmer curves:
    • Linear
    • Square law
    • Inverse square law
    • S-curve
  • Insulated rear handle
DIFFERENT OPTICS:
  • Specially coated optics for sharply defined crisp projections
  • Four profile blades, specially coated for minimum reflections
  • Different optics are available: 19°, 26°, 36°, 50°, 15°-30°, 25°-50° (see related products)
  • Lockable compartment for use of the optionally available:
    • GOBO Holder (“BT-PROFILE160/GOBO HOLDER”, order code: B06003)
    • Outer diameter gobos: 86mm, optical diameter: 48mm
    • IRIS (“BT-PROFILE160/IRIS”, order code: B06004)
    • Aperture diameter: adjustable from 5mm to 74mm